Олексій Коган —людина-джаз, найперший, з ким асоціюється українське джазове життя.

Знаменитий бас-гітарист, засновник і учасник JAZZ IN KYIV BAND, один із найвідоміших українських музичних радіоведучих, журналіст, організатор і ведучий багатьох фестивалів, арт-директор найбільшого у країні фестивалю Leopolis Jazz Fest, очільник продюсерського центру, викладач, представник України в Європейській джазовій федерації, член Міжнародної джазової асоціації журналістів (з листопада 2002 р.), кавалер найвищої нагороди Польщі в галузі культури — ордена «Заслуги для польської культури». Вже більше 30 років Олексій Коган займається популяризацією джазу в Україні. Його енциклопедичні знання про джаз, неабияка ерудиція в області академічної музики вже багато років служать справі розвитку джазу в Україні і за її межами.

Народився 10 листопада 1957 р. у м. Теофіполь Хмельницької області. Закінчив музичну школу за класом скрипки та бібліотечний факультет Київського інституту культури (за фахом «музична бібліографія» 1978—1982). Служив в армії — у танкових військах.

З 15 років, освоївши бас-гітару, заробляв гроші, граючи на весіллях і в ресторанах. Ще до армії почав грати джаз у вокально-інструментальному ансамблі «Крещендо» Київського будинку вчених. Пізніше працював у Центральній науковій бібліотеці, підробляв, роблячи студентам музучилища контрольні й курсові роботи з гармонії і філософії. Самостійно вивчив англійську мову, щоб читати анотації на джазових дисках. У 1986 р. його запросили редактором у творчу майстерню «Фонограма». Олексій Коган робив музичне оформлення на міських святах, спортивних заходах, під час театралізованих та циркових виступів. З його композиціями стали чемпіонами світу наші збірні із синхронного плавання, спортивної гімнастики.

З 1989 р. позаштатно, а з 1992 р. штатно працює на радіо. Саме завдяки йому джаз почули мільйони. З 1991 року Олексій Коган працює на радіо «Промінь» (щоденна програма «Година меломана»). Також працював на радіостанціях «Континент», «Nostalgie», «Super Nova», «MusicRadio», «Радіо Ера», інтернет-каналах «Радіо Аристократи» (програма «Jazz Time») та «Old Fashioned Radio» (авторська програма «Плейлист Когана») та ін. Загалом у доробку — понад 5 тисяч радіопрограм.

Член редколегії журналу «Джаз Квадрат». Автор понад 700 газетних і журнальних публікацій в Україні, Польщі, США.

Олексій Коган прийшов до джазу завдяки маминому брату, який, пропрацювавши все життя простим робітником на заводі «Торгмаш», абсолютно фанатично переписував з «ворожого» «Голосу Америки» передачі «Джазова година», автор яких — кращий джазовий журналіст світу Вілліс Коновер, що пропрацював на «Голосі» 47 років. А коли Олексій був у 7 класі, дядько взяв його на всі концерти ікони джазу Дюка Еллінгтона, який саме гастролював у Києві. Концерти Еллінгтона для нього стали потрясінням і перевернули життя.

– Джаз я люблю лише з однієї причини — це музика вільних людей. Або людей, які раптово захотіли бути вільними, – каже Олексій Коган. – Джаз — це протест, але тихий, іронічний. Якщо ви не самоіронічна людина — тоді мені шкода: сумнівно, що вам сподобається джаз, і ви станете джазовим музикантом. Людина у джазі — це людина, яка здатна посміятися над собою.

Як бас-гітарист Олексій Коган грає у Jazz in Kyiv Band, що співпрацює з багатьма музикантами.

Також читає лекції в Українському католицькому університеті у Львові та у Києво-Могилянській бізнес-школі, де його лекції «Слухаємо музику разом» є частиною програми kmbs «Непрактичні речі для управлінців».